עמוד הבית
      חפש   חיפוש מתקדם
  عربي   |   English
    אירועים
    הודעות לעיתונות
    הודעות מזכיר הממשלה
    החלטות ממשלה
    נאומים
 
החלטות ממשלה וועדות שרים
פניות הציבור
תגובות והצעות
משרד ראש הממשלה  ארכיון  נאומים  2008  פברואר  דברי ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים
דברי ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים
תרגום
17/02/2008 - יום ראשון י"א אדר א תשס"ח

ידידיי היקרים,
אורחים נכבדים,
חברי הועידה,
גבירותי ורבותי,

אני שמח מאוד שניתנה לי שוב ההזדמנות הזו ואני מבטיח לקבל את פניכם בשנה הבאה כאשר תגיעו לכאן. אני מבין שאתם מגיעים מגיאורגיה ושהיה לכם ביקור מאוד מעניין ומרגש בגיאורגיה. יש לנו יחסים טובים עם גיאורגיה ויחסים טובים עם הנשיא סאאקשווילי שביקר כאן ושאיתו אני משוחח מדי פעם בטלפון, כפי שאני נוהג לעשות עם מנהיגי עולם רבים כדי לשמר את היחסים הידידותיים בין ישראל למדינות אחרות. התקשרתי אליו לא מזמן כדי לברך אותו על בחירתו מחדש. אני חושב שהוא ידיד טוב של מדינת ישראל, הוא ידיד טוב של אמריקה, ואני חושב שהיחסים בין ישראל לבין גיאורגיה מתפתחים בצורה טובה וזה חשוב מאוד. אנו מכבדים מאוד את המאמצים שנעשים במטרה לייצב את גיאורגיה ולשפר את איכות החיים של העם הגיאורגי, וישראל תשתף פעולה עם גיאורגיה בהקשר זה.

אלו הם זמנים קשים מאוד ומרגשים מאוד. אני יודע שכולם סקרנים לגבי השאלה כיצד מתקדם תהליך אנאפוליס, ואני אחלוק אתכם בעוד רגע כמה מתובנותיי ותקוותיי. אולם אני מבקש לנצל הזדמנות זו כדי להעיר על מה ששמעתי בתקשורת במהלך סוף השבוע לגבי שני החיילים שנחטפו בלבנון והכותרות שראיתי היום בנושא גלעד שליט בדרום. אינני יכול, לצערי, להיות שותף לאופטימיות בעניין גלעד שליט, ואינני מוכן לקבל את הקביעה בנושא שני החיילים החטופים בצפון. אנו פועלים על בסיס ההנחה שהם חיים משום שאין לנו שום אינפורמציה או ראיה חדה המצביעה על כך שהם אינם חיים וכל עוד לא יהיו בידינו ראיות כאלה, אנו נמשיך לפעול על בסיס ההנחה שהם חיים. אנו עושים מאמצים להחזיר את גלעד שליט, מאמצים רציניים, אבל אני בודאי לא מוכן להיות שותף לכותרות שהושמעו ביומיים האחרונים על כך שזה צפוי לקרות בכל יום. זה ייקח זמן, לצערי. אנו מתמודדים עם אנשים אכזריים ומרושעים במיוחד, בעלי סולם ערכים שונה לחלוטין משלנו. זה לא פשוט להתקדם עם האנשים הללו. רוב הזמן הם עסוקים בירי טילי קסאם נגד אזרחים ישראלים בדרום הארץ, תוך שהם נוטלים את חדוות החיים מאלפי ישראלים, ילדים והוריהם, החיים בדרום הארץ. סדרי העדיפויות שלהם שונים משלנו. עבורנו, להחזיר הביתה חייל אחד הוא אתגר עצום שאנו משתוקקים להשיגו. עבורם, האפשרות להרוג כמה שיותר ישראלים היא בעדיפות ראשונה, ולכן מה שהוא טבעי בעבורנו איננו טבעי עבורם, מה שהוא מובן מאליו עבורנו, איננו מובן מאליו עבורם, מה שהם רוצים הוא לא מה שאנו רוצים. לכן, אף על פי שלעתים יש לנו תקוות משום שאנו עושים מאמצים בכיוון, עלינו להתאזר בסבלנות ולהבין שזה קשה יותר מכפי שזה מצטייר לפעמים מהכותרות בעיתונים.

אני רוצה לומר מלה אחת בנושא עזה. המצב הוא אכן בלתי נסבל. ירי טילי הקסאם הנמשך והבלתי פוסק נגד ערים ישראליות, שדרות וערים אחרות באזור עוטף עזה הוא לחלוטין בלתי מקובל, וישנה לחימה שמתחוללת בדרום. אני לא רוצה לערוך השוואות משום שאינני חושב שניתן לערוך השוואות כאשר מדברים על אוכלוסייה כזו, אך העובדה היא שבלחימה שמתחוללת בדרום הארץ, למעלה מ-200 מחבלים נהרגו בידי ישראל בחודשיים האחרונים, וזה נותן אינדיקציה מסוימת לגבי חומרת תגובתה של ישראל. אולם אנו בודאי לא בוחנים זאת עפ"י מספר ההרוגים, המחבלים שנהרגו מצדם, אלא עפ"י המידה שבה ירי הקסאם משבש את שגרת חייהם של ישראלים רבים, וכל עוד זה יימשך, אנו נמשיך להגיב באופן שיקשה מאוד על חייהם של התושבים בעזה.

אנו נימנע ממשבר הומניטרי. לא יהיה כל משבר הומניטרי בעזה משום שאנו לא ניפול לתוך המלכודת שהם מעוניינים שניפול לתוכה, כאשר העולם כולו יוכל להאשים את ישראל בפגיעה באנשים תמימים, ילדים בבתי חולים או בבתי ספר, כפי שהם טוענים. אין פירוש הדבר שכאשר אלפי ישראלים, עשרות אלפי ישראלים, אינם יכולים לחיות חיים נורמליים, הם ימשיכו בשגרת חייהם כאילו שהם אינם חלק מהעניין. זה לא יקרה. אנו נשתמש בכל האמצעים העומדים לרשותנו. אנו נגיע לכל אחד המעורב בביצוע פיגועי טרור נגד ישראלים ואנו לא נהסס לתקוף אותם על מנת לעצור אותם. הדבר חל לגבי כל אחד, בראש ובראשונה חמאס. החמאס שולט בעזה. זוהי המציאות כיום והיא טרגית עבור הפלסטינים. הם לא יכולים גם לשלוט בעזה וגם לא לשאת באחריות על כל מה שקורה בעזה, בין אם זה מבוצע ע"י החמאס, הג'יהאד או כל אחד מהארגונים האחרים. אם זה קורה במקום שבו הם שולטים, הם נושאים באחריות על כך, ויש לנו יד חופשית לחלוטין לפעול, לרדוף ולפגוע בכל אחד הנושא באחריות כלשהי מטעם חמאס בדרום הארץ.

אני יודע שאלה הן לא הנסיבות הנוחות ביותר לניהול מו"מ מדיני. החיים בודאי היו קלים, נחמדים ופשוטים הרבה יותר לו הייתה עזה בשליטת הרשות הפלסטינית, לו חלק זה מן השטחים שהפלסטינים דורשים לעצמם היה שקט לחלוטין. לא היה כל טרור, לא היו כל ארגוני טרור, הנהגת הרשות הפלסטינית הייתה מקובלת על כל הפלסטינים הן בעזה והן בגדה המערבית ואנו היינו מנהלים מו"מ באווירה שקטה, ידידותית ונוחה, כפי שלעתים עושים אויבים לשעבר בחלקים אחרים בעולם. אבל זוהי לא המציאות, והשאלה היא לא אם אלה הן הנסיבות הטובות ביותר, משום שהן לא. השאלה היא האם אפילו תחת הנסיבות הללו, עלינו לעשות מאמץ ולראות כיצד נוכל לשפר את המצב, כיצד נוכל לקיים תהליך אמין שעשוי להוביל ביום מן הימים לפיוס בינינו לבין הפלסטינים ולכל הפחות לקרב אותנו להבנה שתוכל לשמש בסיס לשלום עתידי בינינו לבין הפלסטינים. התשובה שלי היא מאוד פשוטה, ישירה ובלתי נמנעת: אני אעשה כל שביכולתי וכל עוד אני ראש ממשלת ישראל כדי להמשיך במאמצים להגיע להבנה ובסופו של דבר להסכם בינינו לבין הפלסטינים שיוביל אותנו לקראת שלום. הדבר הוא חשוב וחיוני. זהו חלום חייו של העם היהודי ואנו נעשה כל שביכולתנו כדי להשיגו. אנו לעולם לא נסחור באינטרסים הבסיסיים של מדינת ישראל, אולם יהיה עלינו לעשות את מה שאמר פעם ראש הממשלה הקודם שרון. יהיה עלינו לעשות פשרות כואבות על מנת להשיג את מה שהוא כל כך חשוב וחיוני לעתידה של מדינת ישראל, והוא שלום עם שכנינו.

המו"מ מתקיים בימים אלה והוא רציני וכל הסוגיות יועלו על השולחן. אני יודע שכולם מאוד רגישים ומאוד סקרנים בנושא ירושלים. לעתים כשאני שומע אנשים מדברים איתי על ירושלים, אני אומר: תסלח לי, מה אתה בדיוק בנית בירושלים שאתה מטיף לי מוסר? מי בנה יותר בירושלים ועשה יותר כדי להגן על אחדותה של ירושלים מכל אלה המכלים הרבה אנרגיה ומבזבזים הרבה כסף במטרה לערער את מעמדי, כשלמעשה הם מייצגים אינטרסים של כל מיני קבוצות פוליטיות? ירושלים תהיה הסוגיה האחרונה שתידון. הדבר נדון והוסכם ביני לבין נשיא הרשות הפלסטינית. זוהי הסוגיה הרגישה ביותר, המורכבת ביותר, החשובה ביותר. גם האחרות הן חשובות, אולם זוהי הסוגיה הרגישה ביותר ואנו לא נתחיל את המו"מ בסוגיה הרגישה ביותר העלולה לשים קץ למו"מ עוד לפני שהוא החל. אני לא יודע אם נוכל להגיע להבנה עם הפלסטינים. אני מקווה שנוכל. אנו נעשה כל שביכולתנו, אולם לא נתחיל בסוגיה שהיא הקשה ביותר מבין כל הנושאים העומדים כיום על סדר היום בינינו לבין הפלסטינים. לכן הצעתי לאבו-מאזן, והוא קיבל זאת, שנדחה את סוגיית ירושלים לשלב האחרון של המו"מ. אנו מקווים כי נוכל להגיע להבנה על הסוגיות האחרות. אנו ננסה הכל ולכן – ואני חושב כי הדבר הובהר היטב מלכתחילה הן לידידינו האמריקנים והן לידידינו הפלסטינים – בעוד שזה נכון שלא נבנה התנחלויות חדשות, ומזה כמה שנים ישראל אכן אינה בונה, ירושלים היא במעמד אחר ובשכונות היהודיות של ירושלים המציאות בשטח בעוד שנה תהיה שונה מכפי שהיא היום. הדבר תקף גם לגבי מרכזי האוכלוסייה בגדה המערבית, שאף הוגדרו, אם תקראו היטב את מה שכתב לנו הנשיא בוש ב-14 באפריל 2004. המציאות בשטח לא תוקפא, היא תשתנה.

אולם באזורים אחרים, שבהם אנו יודעים בדיוק למה התחייבנו עפ"י מפת הדרכים, לא נבנה, לא נפקיע אדמות לצורכי בנייה וננהל מו"מ בתום לב ובידיים נקיות, על מנת להגיע להבנה שתוביל למה שאמרתי קודם, לאותה מסגרת שהיא חיונית לשלום בינינו לבין הפלסטינים.

אני לא יודע אם נוכל להשלים זאת במהלך שנת 2008. אמרתי באנאפוליס ואף לפני כן ואחרי כן, ונשיא ארה"ב אמר שאנו נעשה מאמץ, ואנו אכן נעשה מאמץ, מאמץ אמיתי. אולי מה שנוכל לעשות בשנת 2008 הוא להגיע להבנה ולנסח מסמך שעליו נוכל לחתום. אולם היישום עדיין יהיה כפוף באופן מוחלט ליישום מפת הדרכים. אך לא כל עוד יימשך הטרור, משטח כלשהו. עזה היא חלק מזה, משום שאי אפשר לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה. או שעזה היא חלק מהשטחים הפלסטיניים, שטחים שהרשות הפלסטינית תובעת לעצמה כחלק מהמדינה, ואם כך, יוכל הדבר להתממש רק אם הטרור ייפסק לחלוטין מעזה, או שעזה היא לא, ואז במקרה כזה זהו משחק חדש, סיפור אחר לחלוטין. אבל אני לא חושב שהפלסטינים רוצים לומר שעזה לא תהיה חלק מהמדינה הפלסטינית, ואם כך, כי אז כל ההתחייבויות עפ"י מפת הדרכים בנושא הפסקה מוחלטת של הטרור צריכות לחול גם על עזה.

הדבר הובהר מההתחלה, וזהו חלק מההבנה בינינו לבין הפלסטינים. לכן אנו מדברים על שני שלבים: שלב אחד הוא תהליך המו"מ במטרה להגיע להבנה בינינו לבין הפלסטינים על העקרונות הבסיסיים הנוגעים לכל סוגיות הליבה, כאשר ירושלים היא הסוגיה האחרונה במו"מ. השלב השני הוא היישום, שיוכל להתבצע רק אחרי יישום מלא ומוחלט של התחייבויות שני הצדדים – הפלסטינים והישראלים – עפ"י מפת הדרכים.

כפי שאמרתי, אני מקווה שלפחות את החלק של המו"מ על העקרונות הבסיסיים ניתן יהיה להשיג עדיין בשנת 2008. אני יודע שאנשים מסוימים נעים באי-נוחות כשהם שומעים זאת והם אומרים לי: מה הלחץ? למה אתה צריך למהר? ואני אומר: ידידיי היקרים, האם מישהו יכול להבטיח לי שאם אחכה, המצב בשנת 2009 או 2010 יהיה טוב יותר? האם ההנהגה הפלסטינית אז תהיה הנהגה המחויבת לשלום כמו ההנהגה הפלסטינית היום? האם אין סבירות מסוימת שאם נמתין, ההנהגה הפלסטינית בכל מקום תהיה אז מורכבת מאנשי חמאס? האם אז זה יהיה קל יותר, פשוט יותר, להגיע להבנות איתם?

יתרה מזאת, אמנם אין לי כל חלק בתהליך הפוליטי באמריקה, אולם דבר אחד הוא ברור. הנשיא האמריקני של היום לא יהיה שם בעוד שנה, משום שתהיינה בחירות והוא לא יכול להתמודד שוב. יהיה נשיא חדש, ממשל חדש. ממשל חדש יצטרך ללמוד וזה ייקח זמן, זה עשוי להיות פרק זמן שיעכב את התהליך אם לא נצליח להתקדם מהר יותר השנה, ולכן, אם לא משום סיבה אחרת אלא משום שזהו אינטרס ישראלי, אנו להוטים להתקדם.

אני מקווה כי נשיג זאת. אני מבטיח לכם, אני לא יודע כמה מכם עדיין מאמינים לי, אבל אני מבטיח לכם שהממשלה בראשותי לא תמכור אף אחד מהאינטרסים החיוניים הנוגעים לביטחונה של ישראל ולעתידה של ישראל. עם זאת, ואת זאת אמרתי, לא אהסס לעשות פשרות כואבות הנדרשות על מנת להשיג שלום כן ואמיתי שיוכל להביא ביטחון ויוכל להביא יציבות ויוכל להביא ניצוץ של תקווה לאנשים החיים במדינה הזו ונלחמים במשך כל כך הרבה שנים. אני אעשה את שני הדברים. אני אעשה כל שביכולתי כדי להגן על ביטחון המדינה הזו. אנו עושים דברים מסוימים, לא בלי הצלחה, ואני לא אכנס לזה, ואנו נמשיך לפעול ללא כל היסוס כאשר הדבר נוגע לביטחונם ולחייהם של אזרחי ישראל. אך בה בעת, לא נהסס להפגין נדיבות וגמישות, להיות קשובים ולהציע שלום אמת לפלסטינים, בייחוד בעת הזו, כאשר ההנהגה הרשמית בגדה המערבית היא הנהגה המחויבת לשלום עם עם ישראל כפי שלא הייתה אף הנהגה לפניה וככל הנראה גם לא תהיה אחריה, אם היא לא תהיה זו שתצליח להשיג זאת.

לבסוף, היו"ר ווקן, היו"ר לשעבר טאנר וסגן הנשיא מלקולם הונליין וכמובן באי הועידה. אני רוצה להודות לכם על ידידותכם למדינת ישראל. מאז ומתמיד ידעתי, אפילו לפני שהתנסיתי בכך בעצמי, שהידידות של הארגונים היהודיים באמריקה היא למדינת ישראל ולעם היהודי ולא למנהיג כלשהו בעת כלשהי, שאתם מחויבים למדינת ישראל, לשלומה של מדינת ישראל, ועל כך אני אסיר תודה לכם. אני מודה לכם בשם ממשלת ישראל ובשם עם ישראל על ההשפעה, ההתעניינות, המודעות, המעורבות, המסירות לצרכים הבסיסיים ביותר של עם ישראל והיכולת והמוכנות להשיא עצות ולקבל הבדלי גישה. אני תמיד אומר שאני לא חייב להסכים עם כל מי שמביע את דעתו, אבל לעולם לא אפקפק בזכותם של יהודי אמריקה להביע את דעתם, משום שאנו מבקשים את דעתכם רוב הזמן. לכן גם אם לפעמים אתם טועים, יש לכם הזכות לכך.

בשם מדינת ישראל, אני רוצה להודות לכם מקרב לב. כל טוב לכם.
 
שאלות ותשובות
שאלה: אברמוביץ' מ"ידידי הליכוד". כאשר ישבתי איתך לארוחת בוקר לפני מספר שנים, לפני הנסיגה מעזה, ציינת בפניי שהיציאה מעזה תהיה טובה מאוד לביטחון. אני אמרתי לך שהקצינים הבכירים אצלכם אומרים לי שזה יפגע בביטחון הלאומי של ישראל ואתה אמרת שהקצינים שלכם הם כל כך טיפשים שהם לא מבינים. האם אתה עדיין חושב שהיציאה מעזה תרמה לביטחון הלאומי ושהקצינים היו טיפשים כשהם יעצו לכם לא לעזוב?

ראש הממשלה: מר אברמוביץ', יש לך זיכרון מאוד חי, אבל עמדתך הפוליטית העשירה אותו במקצת. אני יכול להבין את תסכולו של איש ליכוד, אבל אל תגזים. מעולם לא אמרתי, לא לך ולא לאף אחד אחר, שום דבר על קצינים טיפשים, ואתה לא צריך, בשביל לחדד את הנקודה שלך, להגזים. אך זו עדיין שאלה לגיטימית: האם הייתה ההתנתקות מעזה טובה או רעה לישראל? תשובתי היום, כפי שהיא הייתה לפני שלוש שנים, היא שזה היה טוב לביטחון מדינת ישראל. אילו, ה' ישמור, היינו עכשיו בתוך עזה, עם אלפי חיילים ואלפי אזרחים, כמה עוד קורבנות, כמה עוד נפגעים היינו סופגים? כמה עוד לחימה הייתה מתחוללת על בסיס יומיומי לו היינו שם?

הבעיה שיש לנו היא חמורה ביותר ועלינו להתמודד איתה. לא התחמקתי מלדבר על כך ואמרתי שעלינו להילחם בזה ואנו אכן נילחם בזה, אבל אני לחלוטין לא מסכים עם הקביעה שלו היינו בתוך עזה, עם אלפי ישראלים ושלושים אלף חיילים ישראלים שנמצאים שם רק כדי להגן על שניים עשר אלף הישראלים שחיו שם, זה היה טוב יותר לביטחון אותם אנשים על פני ביטחונה של מדינת ישראל או שהם לא היו יכולים לירות עלינו טילי קסאם, משום שהם עשו זאת כבר אז.

הערה מפי אחד האורחים, סטן צ'סלי, נשיא ה-Jewish National Fund: אני מבקש להודות לך בשם העם היהודי. אני לא מכיר שום עבודה שהיא קשה יותר מראש ממשלת ישראל, ואף פעם לא יהיה מצב שבו כולם יסכימו או כולם לא יסכימו איתך. בסוף היום, אתה נמצא שם, אתה עומד איתן, ואני זוכר את שיחתנו הטלפונית לפני ביקורו של הנשיא, כמה נחוש היית שהאינטרסים שלך הם האינטרסים שלנו. ה' יברך אותך ואתה יודע שהעולם היהודי, התפוצות, עומד מאחוריך ומאחורי מנהיגותך בימים קשים אלה.

ראש הממשלה: תודה רבה לך.

הדפסה שלח לחבר
  קבצים להורדה
   דברי ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים
   Prime Minister Ehud Olmert's Speech At the Conference of Presidents of Major Jewish Organizations
   Речь главы правительства Эхуда Ольмерта на встрече с руководителями еврейских организаций
   كلمة رئيس الوزراء أمام مؤتمر رؤساء المنظمات اليهودية الأميركية
 

רחוב קפלן 3, הקריה, ירושלים 91950

כל הזכויות שמורות © 2014 מדינת ישראל